Infekční hepatitida

Původ: Infekční hepatitida, neboli infekční zánět jater či Rubarthova hepatitida je prudké akutní onemocnění, které je rozšířeno po celém světě, ale všude neprobíhá stejně nebezpečně. Virus, který způsobuje toto onemocnění je totožný s virem liščí encefalitidy (zánět mozku). V dnešní době je výskyt tohoto onemocnění díky očkování spíše ojedinělý.

Způsob nákazy: Pes se touto virovou infekcí může nakazit přímým kontaktem s nakaženým psem nebo kontaktem se sekrety nemocného zvířete. Virus infekční hepatitidy se může množit i v kočkách, u těch se však nemoc nemusí projevit a kočka se tak stává zdrojem nákazy.

Příznaky
: Inkubační doba u tohoto onemocnění je 4 - 7 dní. Prvními příznaky jsou vysoká teplota, žízeň, nechutenství a celková skleslost psa. Při mírném průběhu onemocnění však první příznaky nemusí být příliš nápadné, pes pouze odmítá potravu a může mít zvýšenou teplotu, 39,4 - 41,1°C, která přetrvá několik dní. Dále se u psa objeví zánět spojivek, který se projevuje vodnatým výtokem z očí. Důležitým příznakem je také zánět mandlí. Mohou být také zvětšeny mízní uzliny, a na předních částech těla se mohou objevit otoky. V některých případech může pes zvracet nebo mít průjem, ve vyšším stadiu onemocnění se stopami krve. V asi 20% případů se objevuje zánět rohovky. Při stlačení v oblasti jater se projevuje bolestivost, což je důkazem poškození jater. V některých případech se mohou objevit i nervové příznaky jako u psinky. Nákaza může mít velmi rychlý průběh, pes může uhynout během dvou dnů, aniž by byly zpozorovány příznaky. Pokud však zvíře přežije prvních pár dnů, většinou se do dvou týdnů uzdraví. Uzdravený pes však může být ještě nějakou dobu nosičem viru.

Léčba: Při prvních příznacích je nutná okamžitá návštěva veterinárního lékaře, který onemocnění diagnostikuje. Diagnózu lze potvrdit sérologickým vyšetřením a v počátku nemoci též speciálním laboratorním vyšetřením. V některých případech může zvětšení jater a sleziny prokázat rentgenologické vyšetření. Veterinární lékař nasadí antibiotika a další podpůrná léčiva, krevní transfúze a infúze, existuje léčebné sérum, které obsahuje velké množství protilátek. Toto sérum je však možné použít pouze při prokázání úvodních klinických příznaků nemoci. Domácí léčba spočívá ve všestranné péči o pacienta, je potřeba důsledně dodržovat předepsanou glycidovou dietu - přidání Glukopuru nebo medu, psa krmit lehce stravitelnou stravou, bohatou na sacharidy a bílkoviny, s nepatrným množstvím tuku. Do diety zařaďte bioprotektiva a vitamíny řady B. Nadměrný příjem tekutin je nevhodný. Je také nutné zachovávat veškeré zásady hygieny.

Prevence: Nejlepší a jedinou prevencí je včasná vakcinace.

Očkování: První očkování proti infekční hepatitidě se provádí ve věku 9 týdnů věku štěněte, s přeočkováním za tři týdny, v jednom roce života psa a dále pravidelně vždy jednou za rok.