Leptospiróza

Původ: Leptospiróza je infekční onemocnění, které se u nás vyskytuje naštěstí jen vzácně. Onemocnění je vyvoláno několika druhy leptospir, z nichž některé jsou přenosné i na člověka. Jedním z typů leptospirózy je leptospiróza icterohaemoragie, která napadá játra, a u člověka způsobuje Weilovu chorobu. Další typ onemocnění je leptospiróza canicola, která postihuje ledviny, a je známa jako tzv. stuttgartská nákaza.

Způsob nákazy: Zdrojem leptospiróz jsou jednak sami psi, a jednak různí hlodavci, kteří sice většinou sami neonemocní, ale vylučují leptospiry močí. Tato nemoc může být ve výjimečných případech přenesena při kousnutí také slinami nemocného psa.

Příznaky: Leptospira icterohaemoragie - Weilova choroba - inkubační doba u tohoto typu leptospirózy je 10 - 20 dní. V začátku onemocnění se může objevit vysoká teplota, která však může trvat jen 1 - 2 dny. Dalším příznakem je zvracení a průjmy, které mohou být až s příměsí krve a i na sliznicích nebo v kůži může dojít ke krevním výronům. Postižený pes trpí nechutenstvím a žízní, a je celkově skleslý. Jako projev selhání jater se koncem prvního týdne nemoci objevuje žloutenka. Při těžkém průběhu nemoci lze pozorovat žluté až oranžové zabarvení sliznic i žluté zabarvení kůže. Také dochází k těžkému poškození ledvin, které se projeví nálezem velkého množství bílkovin a žlučových barviv v moči. Průběh tohoto onemocnění je prudký, a často končí smrtí psa. Vyléčený pes zůstává leptospironosičem a většinou až do konce života trpí poškozením ledvin. Leptospira canicola - stuttgartská nákaza - inkubační doba tohoto typu leptospirózy je asi týden. Projevuje se nechutenstvím, zvracením, celkovou skleslostí a rychlým úbytkem na váze. Na dásních, jazyku a pyscích se objevují žlutavé povlaky. Průvodním onemocněním je poškození ledvin, močovina je zadržována v krvi a způsobuje nepříjemný zápach psa a ztrátu elasticity kůže. Zvýšená hladina močoviny v krvi - urémie - může způsobit křeče, které připomínají psinku a také může zapříčinit smrt psa. Toto onemocnění může probíhat i skrytě.

Léčba: Při prvních příznacích onemocnění je nutné ihned kontaktovat veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu. Ta spočívá v podávání antibiotik, léků na zklidnění zvracení a střevní peristaltiky, infuzí a sedativ, které ovlivňijí vnitřní orgány.Také je nutno provést transfuzi krve. Při domácí léčbě dbejte na řádné podávání předepsaných léků, pes také potřebuje vhodnou dietu a klidný režim. Při manipulaci s nakaženým psem dodržujte hygienická opatření.

Prevence: Prevencí je včasná vakcinace a vyhýbání se možným zdrojům nákazy, což jsou stojaté vody, kaluže, mokřiny a podobně, zabraňte také psům v olizování patníků a chraňte je před stykem s hlodavci.

Očkování: První očkování proti leptospiróze se provádí ve věku 9 týdnů psa, přeočkování po třech týdnech, dále v jednom roce života psa a následně každý další rok.