Psincový kašel

Původ: Psincový kašel je akutní, vysoce infekční onemocnění psů. Na jeho vzniku se většinou podílí několik původců, z nichž nejčastějším je virus parainfluenzy (chřipky psů), dalším je psí adenovirus a bordetella, která však napadá většinou organismus již zasažený virem parainfluenzy. Toto onemocnění postihuje všechny psy (a to především psy mladé), kteří jsou ustájeni ve větším počtu, odtud tedy přívlastek psincový. V dnešní době se toto onemocnění u nás velmi dobře šíří v městských aglomeracích, a to zejména na sídlištích.

Způsob nákazy: Toto onemocnění je přenosné vdechnutím a postihuje hrtan, průdušnice a průdušky. Dochází k němu při kontaktu mezi psy.

Příznaky: Pokud je organismus psa napaden pouze virem parainfluenzy, onemocnění zpravidla nemá vážnější průběh, stejně je tomu i při nákaze adenovirem. Pokud je organismus psa napaden oběma viry, příznaky onemocnění přetrvávají asi týden. Hlavním příznakem infekce je záchvatovitý kašel, který může mít různou intenzitu a frekvenci. Kašel může doprovázet zvýšená sekrece hlenu. Úporný kašel, při němž je vylučován hlen, může být majitelem považován za zvracení nebo pokus psa vydávit z krku cizí těleso. Dalším příznakem může být výtok z nosu a očí, popřípadě zvýšená teplota. Pes však normálně přijímá potravu a je stále vitální.Těžší průběh onemocnění, kdy je organismus napaden jak virem parainfluenzy a adenovirem, tak bordetellou, se projevuje horečkou, apatií a výraznějším postižením dolních cest dýchacích. V těchto případech přetrvávají příznaky průměrně asi 18 dní. Těžší průběh nemoci je pozorován u psů, kteří jsou postiženi některým z chronických onemocnění dýchacích cest (např. tracheální kolaps u malých plemen) a u nevakcinovaných psů a štěňat.

Léčba: Vhodná je návštěva veterinárního lékaře, který vyšetření diagnostikuje a navrhne postup léčení. Ve většině případů odezní nemoc sama během 7 - 10 dní, ale u neléčených případů může kašel přetrvávat i několik týdnů. Léčba se skládá z podávání mukolytik a vitamínů A a C. Součástí léčby je fyzický klid a vyhnutí se vlivům, které záchvaty kašle vyvolávají. Doporučuje se dostatečný přísun tekutin a zvlhčování vzduchu pro snadnější uvolnění hlenu. Pokud pes nemá teplotu a onemocnění se projevuje pouze úporným kašlem, mohou být podávány v minimální míře a pod dohledem veterinárního lékaře léky proti kašli. Při těžším průběhu nemoci, kdy je organismus zasažen bakteriální infekcí spočívá léčba v podávání antibiotik.

Prevence: Účinnou prevencí je vakcinace. Ve větších chovech lze možnost nákazy omezit sníženým počtem psů v kotcích a zlepšením ventilace. Důležitá je okamžitá izolace psů, u nichž je podezření, že byli onemocněním zasaženi.

Očkování: Očkování se provádí u štěňat po 9. týdnu života, formou dvou dávek s odstupem dvou až čtyř týdnů, s přeočkováním jednou za rok. Veterinář musí upozornit chovatele na možnost lehké formy onemocnění i u vakcinovaných psů.