Psinka

Původ: Psinka je virové infekční onemocnění masožravců, které lze rozdělit do tří základních forem, a to plicní neboli katarální forma, forma gastrointestinální, kdy je napaden trávicí systém psa, a forma nervová. Toto onemocnění je vysoce nakažlivé a léčení nebývá vždy účinné. Nejčastěji bývají psinkou napadena štěňata a mladí psi do jednoho roku, nevyhýbá se však ani psům starším. Přesná diagnostika psinky není jednoduchá, protože existuje mnoho nemocí, které svým průběhem psince odpovídají. Tyto se někdy shrnují pod názvem "psinkový komplex". Odlišit psinku od jiného infekčního onemocnění umožní sérologické vyšetření. V dnešní době, díky vysokému počtu očkovaných psů, se objevuje jen zřídka.

Způsob nákazy: Psinka se na zdravého psa přenáší převážně kontaktem s nemocným jedincem, a to především prostřednictvím sekretů z očí, nosu a slin, popřípadě moče a trusu. Dále může k onemocnění dojít vdechnutím viru, který se rozptyluje při kašli nemocného zvířete, tedy kapénkovou nákazou. Zdrojem infekce však mohou být v přírodě také některé druhy volně žijících zvířat, jako je liška či kuna. Psinkou se nejsnáze nakazí pes oslabený nebo podvyživený, který trpí nedostatkem vitamínů, trávicími poruchami nebo nachlazením.

Příznaky: Inkubační doba psinky je 3-7 dní, vzácněji pak 14-18 dní. V prvních dnech se psinka projevuje zvýšením teploty a skleslostí, v některých případech se může projevit i kožní vyrážkou, tzv. psinkovým impetigem. U psa lze pozorovat změny v chování, jako je nevrlost či vyhledávání samoty. V těžších případech při katarální formě psinky nastupují vysoké teploty, výtok z očí a nosu, kašel a zánět plic. V prvních dnech je výtok z nosu řídký, později je hlenovitý až hnisavý, někdy s příměsí krve. Při formě gastrointestinální se nemoc projevuje nechutenstvím, průjmem s příměsí krve a zvracením. Zvratky jsou zbarvené žlutě, s příměsí žluči. Dalším projevem je zhrubnutí a popraskání kůže na nose a tlapkách. Po třech až čtyřech týdnech od nakažení se stav psa může přechodně zlepšit, potom však dochází k poruchám nervové soustavy. V pozdější fázi onemocnění lze pozorovat nervové příznaky, jako záškuby v obličejové partii, slinění, lehká třesavka, křeče až epileptické záchvaty, obrna a následně dochází k poruchám základních životních funkcí a úhynu.

Léčba: Nejdůležitější je okamžitá izolace nakaženého psa od ostatních zdravých psů, neboť hrozí velké riziko nákazy a okamžitá návštěva veterinárního lékaře. Léčba je symptomatická, léčí se pouze příznaky onemocnění a ne původce, a musí probíhat pod odborným dohledem, lékař nasadí psovi antibiotika, léky proti kašli, léky na zklidnění zvracení a průjmu a v další fázi pak antiepileptika. Léčbu je nutné podporovat vydatnou výživou, obohacenou o vitamíny A,B,C a D a věnovat nemocnému psu maximální péči a pozornost.

Prevence: Jedinou prevencí proti této chorobě je očkování. Dále pak je důležitá správná výživa, na které závisí dobrý zdravotní stav psa, dobrá hygiena a také odčervení psa, které se doporučuje dvakrát do roka.

Očkování: Proti psince je včasné očkování jedinou skutečně úspěšnou ochranou. Očkování se provádí ve věku 9 týdnů života štěněte, zhruba po třech týdnech je nutné přeočkování. Poslední revakcinace se provádí po 12. týdnu života psa. Další očkování je vhodné ve věku 12ti měsíců a potom se toto očkování musí každý rok opakovat.