Choroby uší

Velmi pozorně musíte sledovat psa, jestli se u něho neprojevují příznaky ušního onemocnění. Zabráníte tím eventuálnímu rozšíření infekce do středního či vnitřního ucha, a také byste měli vědět, jak uši kontrolovat a ošetřovat.

Výtok z ucha

Výtok z ucha znamená infekci vnějšího ucha(otitis externa)

Sledujte

Možné příčiny

Podle druhu výtoku mohou být příčinou chorobného stavu různí sotva viditelní roztoči (drolivý, písčitý výtok), nebo houby (řídký, černý výtok), ale také bakteriální infekce )hustý, žlutý výtok).

Léčení

Toto onemocnění musí vyšetřit a léčit veterinář vhodnými léky, roztoče preparáty proti parazitům, bakteriální infekce některým antibiotikem.

Stupeň naléhavosti

+++ neváhejte a okamžitě se spojte s veterinářem.

Otok ušního boltce

Otok vnitřní strany ušního boltce (malý nebo rozsáhlý pokrývající celý jeho povrh) je zpravidla krevní podlitina způsobená výronem krve pod kůži na vnitřní straně boltce buď ve rvačce s jiným psem, nebo příliš energetickými pohyby hlavou.

Sledujte

Možné příčiny

Léčení

Vyčistěte ucho, a pokud nemůžete ihned vyhledat veterináře, přitiskněte ušní boltec k hlavě obvazem. Operační zákrok je nutný, aby nevzniklo tzv. "karfiolové ucho".

Stupeň naléhavosti

++ Co nejdříve se poraďte s veterinářem.

Prohlídka uší

Prohlížejte psu uši pravidelně každý měsíc, ale pokud se v poslední době projevily některé obtíže, tedy i častěji. Návyk pravidelných ušních prohlídek a kontrol vám značně usnadní

veterinární práci.

  1. Položte psa na stůl (pokud je to malé plemeno), velkého psa nechte stát na podlaze.přidržujte ho.
  2. Nadzdvihněte ušní boltec a podívejte se do zvukovodu (pomůže kapesní svítilna). Stěny zvukovodu musí být čisté, svým vzhledem připomínají hebkou kůži na břiše, kde neroste srst. Malé množství ušního mazu nemůže v uchu způsobit žádné těžkosti a můžete ho tam nechat, ale pokud by mazem slepené chlupy mohly zvukovod ucpat, musíte ucho vypláchnout vlažným minerálním olejem a vyčistit, kam až dohlédnete.
  3. Přičichněte k uchu. Zdravé ucho příjemně voní. Nepříjemný nebo pronikavý zápach je příznakem infekce a vyžaduje veterinární radu.
  4. Věnujte psu obětavou a svědomitou péči.

Běžná onemocnění uší

Pokud jste chovatelem psa s dlouhýma převislýma ušima (baset) nebo dlouhou srstí na ušních boltcích (kokršpaněl), musíte pozorně sledovat zdravotní stav této partie těla. Uši tohoto typu značně znesnadňují přístup vzduchu, pes se tam potí, v uchu se tvoří mnoho ušního mazu, který vytéká a se živnou půdou infekce.

Některá plemena jako např. pudli mají úzký zvukovod, v němž se snadno hromadí ušní maz. Tímto nedostatkem trpí i plemena s širokým zvukovodem a kratší srstí v uších. Všichni psi mají v uších chlupy, které podporují přehřívání a mohou ucpat zvukovod a vyvolat jeho zánět. Chlupy z uší vyškubávejte prsty, většina živých chlupů zůstane, odumřelé vypadají. Mohou tvořit také překážku v ústí zvukovodu, takové vystřihejte nůžkami s tupými hroty.

Bolestivost uší

Příčiny bolestí uší v uchu mohou být různé

Sledujte

Možné příčiny

Léčení

Nahromaděný maz a přebytečné chlupy je třeba odstranit. Každé zanícené místo potřete zinkovou mastí pro utišení bolestí, ale dbejte, aby nenatekla do ucha. Má-li pes uši čisté, a přesto se dostaví náhlá bolest, má asi v uchu cizí předmět, který by měl odstranit veterinář.

Stupeň naléhavosti

+++ Při zánětu ucha nebo při výtoku se okamžitě spojte s veterinářem.

Špatný sluch

Hluchota u psů je velmi řídká, ale různé infekce ji mohou přechodně zhoršit.

Sledujte

Možné příčiny

Léčení

Vyčistěte ucho a odstraňte maz a chlupy. Eventuální infekci léčí veterinář

Stupeň naléhavosti

++ Domníváte-li se, že pes trpí zánětem zvukovodu, poraďte se co nejdříve s veterinářem.

Čištění uší

Ze všeho nejdříve se přesvědčte, není-li ucho ucpané chlupy,a pokud je to třeba, vyškubejte palcem a ukazováčkem všechny mrtvé chlupy. Potom odstraňte ušní maz vatovým tamponem namočeným do speciálního čistícího prostředku nebo směsí teplého rybího tuku a tekutého parafínu. Nikdy nepoužívejte zásyp, může stav zhoršit. Čištění uší nemusí být důkladné, ale hlavně časté. Čistěte jen ty části ucha, kam až dohlédnete, tak nemůžete psu uškodit.

Upozornění: Při čištění nikdy nepoužívejte vatu namotanou na dřívku. Nemůžete postup čištění sledovat okem a může dojít k poranění zvukovodu nebo boltce.

Podávání ušních léků

Nepoužívejte zásyp, pokud jej nepředepsal veterinář, protože tvoří strupy. Ke změkčování kůže nepoužívejte pleťové krémy, zabraňují přístup vzduchu a znesnadňují pozorování viditelných příznaků. Vhodné jsou ušní kapky, rybí tuk, tekutý lékařský parafín nebo předepsané léky.