Kýla

Kýly mohou být různé, pupeční, tříselná, dokonce i brániční (vrozené i získané), nejčastější je ale ta pupeční a také se o ní vede nejvíc diskusí (u těch ostatních není jaksi o čem diskutovat). Koupíte, pořídíte, zkrátka přinesete si domů zvířátko a záhy zjistíte, že má na bříšku v oblasti pupíku měkkou bouličku. Doktor vám poví, že je to kýla. Co to znamená?

Na povrchu bříška je kůže, pod ní podkoží, to je trocha vaziva a sádla, pod tím svaly, vrstvičky svalů. Ještě pod nimi je blána, která lemuje celý vnitřek bříška – pobřišnice a pod ní už vnitřnosti, hlavně spousta střívek a nějaký ten tuk mezi, ale i močový měchýř a jiné nezbytnosti Ty samy nedrží tvar, pohnou se tam, kam je jejich "obal" pustí. Uprostřed bříška (odpředu dozadu) je tzv. "bílá čára", pruh vaziva, ke kterému se sbíhají z boků všechny ty svaly. Tam se bříško otevírá při většině operací, protože potom se nemusí řezat přes žádný sval, míň to bolí i krvácí... Takže tam není žádný sval, jen kůže (a podkoží), pás vaziva, blána pobřišnice a už obsah bříška.

Kýla vypadá uvnitř tak, že na kousku u pupíčku se to vazivo rozestoupilo a něco, obvykle střívko, se tlačilo ven. Prohnulo pobřišnici a zarazilo se pod kůží. Pokud jde o "pravou" kýlu, je možné bouličku – obsah kýly zastrčit zpět do bříška. Štěně si stoupne a zas se boulička objeví. V kýle je nejčastěji klička střeva, někdy jen tuk, může to ale být i močový měchýř či roh dělohy. Takhle to vypadá, že se nic neděje a zvířeti to nevadí. (Té dírce ve vazivu se říká kýlní branka.)

  1. jak roste, zvětší se obsah (a váha) vnitřností a může hrozit, že se kýla zvětší, nemluvě o případné březosti samičky
  2. obsah kýly, nejčastěji střívko, se může "skřípnout" a to je pak obrovský malér.

Neprůchodnost střeva a nedokrvení – velmi silné bolesti a dost rychle "konečná". Viděla jsem starou fenku malého společenského plemene, chlupatou, s kýlou schovanou v srsti, které takhle mimo dutinu břišní vycestoval děložní roh, bůh suď, jak dlouho s tím žila, ale je mi dost jasné, jaké asi mívala i "normálně" bolesti.

Jak to spravit?

Doktor zvířátko uspí, rozřízne kůži, pošle neposlušný kousek vnitřnosti zpět do bříška, obstřihne a sešije a tím zlikviduje otvor, zalátá kožíšek (podkoží, kůže) a pes žije dál bez rizika. (u velkých a problematických kýl lze použít síťku z nevstřebatelného materiálu…).


Operaci jde provést i u štěněte, pokud veterinář dobře nadávkuje narkózu a mimino pečlivě zváží. Tak jako děti i zvířecí mláďata se po zákroku rychleji "oklepou" než dospělí. Pokud není kýla velká, lze čekat až na kastraci a při ní odoperovat i kýlu.

Pooperační péče odpovídá zhruba péči po kastraci feny, tedy zabránit kousání a lízání stehů, skákání a běhání..

Kdy operovat?

Někteří veterináři dávají přednost operaci až v dospělosti, jiní bez problémů operují mláďata. Já dávám přednost zákroku u mláďat ze tří důvodů.

Jedním je eliminování rizika, které z neoperované kýly plyne, co nejdřív.

Druhý je čistě praktický – finanční. Úkon je "za stejné peníze", ale léky (narkóza, antibiotika), to se dávkuje podle váhy. U psa velikosti ovčáka už je to citelný rozdíl v ceně.

No a třetí důvod je jasný, deformace útulkáře. Ne paranoia, ale zkušenost praví, že jen tím, co zařídíme sami, si můžeme být jisti. Zvířata umístěná jako štěně vracející se někdy po dvou letech do útulku nepřeočkovaná a nekastrovaná jsou bohužel toho důkazem. Takže kýla je u štěňat další "na tapetě", po absolvování event. léčení, odčervení, vakcinace, revakcinace.U dospělých zvířat ji obvykle vyřešíme při kastraci. Je samozřejmě možné, že zvířátko bude nabízeno dřív, než na operaci dojde (mezi jednotlivými výše uvedenými úkony musí být "pauzy"), potom má mít zvíře tuto informaci zaznamenanou v předávacím protokolu a nový majitel se zavazuje zajistit zákrok sám, musí počítat, že to bude "něco stát" a s pooperační péčí.

Pokud si za "velký peníz" štěně kupujete, bříška mimin si prohlédněte. Kýla není jen "taková drobnost", je to problém, jehož řešení bude na vás.Seriózní chovatel by tedy měl za štěně s kýlou požadovat nižší cenu než za jeho zdravé sourozence, nebo může operaci zajistit ještě u sebe a zvířátko vám předat až "v pořádku".

"Nepravá" kýla

Je otázkou, zda je branka v tu chvíli, kdy se vám (veterináři) zvířátko dostane do rukou, průchozí. Mohla se zavřít (zarůst), zvíře má na břiše malou bouličku a ta nejde vrátit zpět dovnitř, přesto ho nic nebolí. Znamená to, že dírka (branka) byla malá a z bříška neprolezlo nic než trochu vnitřního tuku a ten přirostl zvenčí, v podkoží, branka je zavřená a problém je v podstatě kosmetický. Nemusí se řešit, pokud vám na pohled nevadí, nebo se, jde–li o fenu, "pořeší" při kastraci