Onemocnění očí

Je velmi důležité, abyste všechny problémy, které se týkají očí vašeho psa, zpozorovali včas. Jakékoliv onemocnění očí okamžitě konzultujte s veterinářem. Bolesti oka můžete zmírnit vyplachováním nebo vykapáváním očním roztokem.

Vrozené oční vady psů jsou bohužel běžné. Bývají mimořádně bolestivé a nikdy byste neměli chovat psa, který jimi trpí.

Výtok z očí

Veterinární označení epiphora - výtok představuje jeden z nejběžnějších příznaků očního onemocnění. Čirý výtok bývá spojen s obtížemi při odvádění slz, ale může souviset také s podrážděním nebo zánětem např. očních spojivek. Zakalený nebo hnisavý (hustý,bezbarvý) výtok z obou očí může znamenat infekční onemocnění.

Sledujte

Možné příčiny

Léčení

Dbejte, aby oči psa nebyly zalepeny hnisem, nebo aby se výtok nehromadil, určitě by to vyvolalo infekci. Dříve než psa dovedete k veterináři, očistěte okolí očí gázou namočenou v teplé vodě nebo ve vhodném prostředku na oplachování očí. Ucpané slzné kanálky musí propláchnout nebo rozšířit jejich otvory pouze veterinář při místním umrtvení.

Stupeň naléhavosti

++ Při čirém výtoku se poraďte s veterinářem co nejdříve
+++ Při výtoku hnisavém nebo má-li pes bolesti, se poraďte s veterinářem ihned.

Otok očí

Opuchnutí tkáně za očima může vyvolat vytlačování očí z očních důlků, totéž nastává při opuchnutí samotné oční bulvy.

Sledujte

Možné příčiny

Stupeň naléhavosti

+++ Jakékoliv prodlení by mohlo znamenat ztrátu oka. Okamžitě se poraďte s veterinářem.

Oslepnutí

Protože pes má vynikající čich a stejně vynikající lokální paměť, pokud jde o uspořádání vašeho domu a bytu, může být odhalení jeho oslepnutí dost nesnadné. Budete-li však mít dosti trpělivosti a porozumění, mohl by si slepý pes žít celkem dobře. Bude vás doprovázet na procházkách, ale bude se vás pravděpodobně víc držet. Pomáhejte mu proto tím, že na něj budete častěji mluvit. A nepřemisťujte nábytek víc, než je třeba. Když budete nucen nechat psa doma samotného, hlas rozhlasového přijímače mu zmenší pocit osamělosti.

Problém třetího víčka (mžurka)

U některých plemen (bernardýn, anglický barvář) je mžurka viditelná normálně, ale jakmile se zviditelní anebo zvýrazní u většiny ostatních plemen, je to známka nějakého problému.

Možné příčiny:

- Bolest oka
- Úbytek hmotnosti
- Deformace víčka (vrozené)
- Vychlípení třetího víčka
- Pokles Harderovy žlázy (běžné u plemen s volným spodním víčkem)

Příznak obtíží třetího víčka:

- Zbělení mžurky, zpravidla černý okraj, vystupujícího z očního koutku
- Načervenalá, malá hrudka velikosti hrachu ve vnitřním koutku oka
- Cizí předmět pod třetím víčkem
- Bolestivost oka
- Zarudlost očí

Objevíte-li tyto příznaky u svého psa, nečekejte a poraďte ses veterinářem a mezitím oko zavlažujte, aby bylo stále mokré

Vrozené vady očních víček a řas

Nejběžnější deformací očních víček je jejich vchlípení a vychlípení. Obojí vyžaduje operační zákrok. Při vchlípení se oční víčko obrací dovnitř oka, a tím se řasy zarývají do jeho povrchu. Vychlípení je deformace opačná, slzy vytékají ze slzných kanálků do váčku vzniklého vychlípením víčka, oko není zavlažováno a rohovka zůstává suchá.

Někdy brvy rostou nesprávně, třou se o rohovku a působí psu bolest, oko zarudne (trichiasis). Podobnou vadou je distichiasis. Pokud nejsou obě tyto vady léčeny, mohou způsobit i oslepnutí psa. Naštěstí dnes lze řasy chirurgicky odstranit.

Zánět spojivek

Je bolestivý stav, při němž dochází k zanícení spojivek. Jeho příčinou může být infekce, škrábání, vrozená vada, nádor na víčku, nebo podráždění prachem či kouřem.

Příznaky:

- slzení očí
- vyvalování očí
- zarudlost

Zanítí-li se rohovka (keratitis), projevuje se to obyčejně bílým nebo modrým zákalem, nebo dokonce neprůhledností. Tento stav připomíná "modré oko" při žloutence.

Bělima se potom může značně překrvit a v konečné fázi se chronický zánět spojivek může změnit v zákal celého oka. Léčí-li se zánět spojivek včas, může se jeho průběh zastavit nebo alespoň zpomalit. Černý povlak se odstraňuje pouze náročným operačním zákrokem.

Katarakta (zákal oční čočky)

Někdy se utvoří na oční čočce neprůhledná místa, která snižují schopnost vidět. Některé tyto vady jsou vrozené, jiné způsobily choroby nebo špatná výživa březí feny. Zákaly jsou častější u starších psů a není nutné vždy je léčit.

Zelený zákal

Jde o onemocnění odvodňovacího systému na vnitřní straně oka. Vyvolává je:

- krvácení
- záněty vnitřní komory
- vrozené vady

Sklivec (vyživovací tekutina oka) se produkuje neustále. Když se otvory odvodňovacího systému ucpou, tekutina se začne hromadit, oční bulva se bolestivě napíná, oko se těžce zanítí a bolest nutí psa k trvalému slzení.

Jiné příznaky:

- opuchnutí
- bolest
- citlivost na světlo

Objeví-li se tyto příznaky, okamžitě se poraďte s veterinářem.

Léčení

Chirurgický zákrok nebo speciální léky k omezení tvorby sklivce, zvětšení zornice a zlepšení vnitřního odvodňování.

Choroby sítnice

Choroba může postihnout světločivnou sítnici. Nejzávažnější jsou abnormality ve struktuře sítnice.

Progresivní atrofie sítnice (P.A.S.)

Při tomto onemocnění dochází k rychlému odumírání světločivných buněk sítnice v důsledku nedostatečnosti krevního oběhu v sítnici. Hlavním příznakem je zhoršení vidění. Rozlišujeme dvě formy této choroby: centrální a celkovou. Obě vedou k zhoršení vidění. Centrální P.A.S. nemusí způsobit úplnou slepotu, ale celková P.A.S. je její častou příčinou. Postižení psi mohou mít také zákaly.

Oční anomálie kolií (O.A.K.)

Toto výjimečné postižení postihuje kolie a šeltie. Vede ke krvácení sítnice nebo k rozpadu sítnice. Obojí může přivodit oslepení. Počet případů této choroby (O.A.K.) u kolií je překvapivě vysoký. Naštěstí jen 5% z postižených jedinců oslepne. Jediným řešením jsou dlouhodobá pozorování štěňat určených pro budoucí chov.

Vyplachování oka

K výplachům očí používejte jen prostředků určených pro tento účel, studeného čaje nebo 3% bórové vody. Vata se nehodí k ošetřování očí, protože pouští mnoho drobných vláken.