Onemocnění slinivky břišní

Slinivka břišní (pankreas) plní dvě životně důležité funkce. Produkuje inzulín, který v těle řídí distribuci glukózy (proces endokrinní), dále vyrábí trávicí enzymy (proces exokrinní). Její onemocnění postihuje obě funkce. Nejznámější poruchou žláz s vnější sekrecí je exokrinní nedostatečnost pankreatu.

Nejznámější endokrinní poruchou je cukrovka.

Endokrinní nedostatečnost pankreatu

Tato choroba svědčí o nedostatečně vyvinuté slinivce břišní. Její exokrinní část je buď zredukovaná, nebo chybí vůbec. Obvykle jde o vrozenou vadu a u psa se projevuje až v pozdějším věku.

Pes, který trpí touto chorobou, není schopen řádně trávit potravu. Může se pokusit požírat i vlastní výkaly, protože z nich stále cítí potravu. Příznaky:

- neschopnost přibrat na váze
- objemné výkaly (nestrávená potrava obsahuje vodu)
- nedostatek pigmentu (kvůli nestráveným tukům)
- suchá srst s lupy z nedostatku maziva

Léčení

Především je nutné zjištění hodnoty enzymů v čerstvých výkalech. Léčení vyžaduje nepřetržitý a pravidelný přísun enzymů (zejména trypsinu) v tabletách nebo práškách. Tyto dlouhotrvající léčebné procedury jsou velmi nákladné, a tak mnoho psů končí utracením. Podávají se lehce stravitelné oleje jako kokosový, přidávají se vitamíny.

Diabetes mellitus

Běžnější z obou forem cukrovky je diabetes mellitus. Vyvolává ji špatná funkce slinivky břišní a nedostatek inzulínu. Častěji jí trpí feny.

Inzulín buňkám napomáhá získávat z krve glukózu, jeho nedostatek a naopak hladinu glukózy v krvi zdvihá. Děje se tak obvykle po žrádle, kdy glukóza zaplaví filtrační systém ledvin a odčerpává většinu vody. Příznaky:

- velká žízeň
- hlad

- únava
- úbytek hmotnosti

Léčení

Ve všech podezřelých případech je nutné odebrat a vyšetřit vzorky krve a moči. Lehčí případy se léčí pouhou dietou s nižším množstvím, uhlohydrátů a tuků.

Orálně podávané léky mohou aktivizovat slinivku k vyšší produkci inzulínu. Ale psi, kteří trpí těžší formou cukrovky, musí doma dostávat pravidelně dávky inzulínu v injekcích. Veterinář vybere z různých dávkovacích režimů ten nejvhodnější. Předvede vám, jak správně píchat injekci a jak používat soupravy na měření množství glukózy v moči. Dodržování předepsaných postupů je velmi důležité.

Hypoglykémické kóma

Při standardních podmínkách bude fyzický stav vašeho psa vyrovnaný, ale jakmile nebude mít dostatek potravy ani příděl inzulínu a nebude mít dost glukózy ke "spalování", může u něho nastat stav hypoglykémického bezvědomí (nízká hladina glukózy).

První pomoc

Tento stavmůže být vyvolán i náročným pohybem a přepjatou aktivitou. Mějte proto po ruce med nebo glukózový sirup, abyste ho mohli psu v nutných případech okamžitě podat. Při neléčené cukrovce v krvi koncentrují jedovaté látky (ketony), které nakonec mohou být příčinou uhynutí psa.