Optimální základní fyziologické hodnoty

TĚLESNÁ TEPLOTA

Optimální hodnoty
Mladý pes do jednoho roku - tělesná teplota, naměřená v konečníku až 39,5°C.
Dospělý pes - tělesná teplota naměřená v konečníku do 39°C.

Měření teploty
- Tělesnou teplotu psa zásadně měříme v konečníku lékařským teploměrem
- Sloupec rtuti na teploměru setřepeme minimálně na 36°C
- Teploměr musí být dezinfikovaný a čistý
- Konec teploměru namažeme trochou vazelíny, krému nebo oleje
- Ocas psa zvedneme nahoru a stranou
- Šroubovitým pohybem a velmi opatrně zasuneme teploměr do řitního otvoru, do hloubky asi 2,5 cm
- Teploměr ponecháme v konečníku asi 3-5 minut
- Psa při měření teploty uklidňujeme hlazením a vlídným slovem
- Neklidného psa při měření teploty fixujeme pod břichem ve slabinách
- Teplotu psovi měříme doma, v klidném a jemu známém prostředí, protože stres má vliv na výšku naměřené teploty
Tělesná teplota je výsledkem rovnováhy mezi tvorbou a ztrátami tepla. Tvorbou tepla rozumíme metabolismus a svalovou činnost, ztráta tepla je výdej tepla do okolí, proudění vzduchu, vlhkost nebo průvan. Příčinou kolísání tělesné teploty může být stres, záněty, infekční choroby, revmatická onemocnění, otravy, zhoubné nádory a podobně.


Teplota čenichu
Teplota čenichu se v průměru pohybuje okolo 19,5°C. Není pravdou, že suchý a teplý čenich je vždy projevem zhoršeného stavu nebo nemoci. Pes může mít přechodně suchý a teplý nos například po probuzení, suchý, horký a rozpraskaný nos může být také projevem místního onemocnění čenichu. Naopak někdy i při vážném horečnatém onemocnění může mít pes vlhký a chladný čenich.

Teplota vnějšího prostředí
Nejvhodnější teplota vnějšího prostředí, ve kterém se pes pohybuje je u štěňat do 3 měsíců 29-36°C, u štěňat starších než tři měsíce nad 23°C a u dospělých psů 18-23°C. Přebytek vnitřního tepla pocením vydává pes jen velmi nedokonale. Výdej tepla u psů probíhá především zrychlenou dechovou frekvencí, k povrchnímu zrychlenému dýchání dochází již při vnější teplotě 28-29°C. Při vedrech a při tělesné námaze lze regulovat tělesnou teplotu dostatečným přísunem chladné vody. Psi, kteří jsou při velmi teplém počasí venku, musí mít možnost ulehnout do stínu nebo na chladný podklad, aby se zlepšil výdej přebytečného tělesného tepla. V létě nenecháváme nikdy psy delší dobu v uzavřeném autě. V zimě chráníme proti chladu psy držením na suchém, teplém místě bez průvanu. Pokud držíme psa celoročně v boudě, měla by být zateplená. Psy, kteří venku zmoknou, pracují ve vodě nebo po koupání je nutné vysušit, aby se zvýšeným výdejem tepla nenachladili.

TEP

Optimální hodnoty
Malá plemena a mladí psi - 90-130 tepů za minutu.
Velká plemena - 60-100 tepů za minutu.

Měření tepu
Počet tepů u psa měříme přiložením prstů a lehkým tlakem na stehenní tepnu, kterou stlačujeme proti stehenní kosti asi v polovině délky stehna. Puls můžeme také měřit přímo poslechem v krajině srdeční. Doba měření pulsu je 30 sec. až 1 minuta. Normální puls se vyznačuje pravidelnou frekvencí dostatečně silných nárazů, které odpovídají srdeční činnosti.

DECH

Optimální hodnoty
Počet dechů u dospělého psa malého plemene v klidu je 18-30.
Počet dechů u dospělého psa velkého plemene je 10-26.

Měření dechu
Počet dechů za 1 minutu stanovíme pohledem na hrudník a břišní stěnu psa ze strany.

DALŠÍ VYŠETŘENÍ

V dnešní době existuje poměrně rozsáhlá síť moderních, dobře vybavených veterinárních nemocnic, diagnostických ústavů a veterinárních ošetřoven, kde lze provést, často i velmi náročné, laboratorní vyšetření, jako je vyšetření hematologické, biochemické, parazitologické, sérologické, imunologické či další potřebné vyšetření, na mnoha pracovištích se provádí vyšetření rentgenologické, popř. kardiologické, eventuálně i další speciální zákroky podle charakteru onemocnění. Laboratorní nálezy z krve a moči umožňují mnohem lépe a přesněji stanovit diagnózu, a jejich pomocí lze při preventivních prohlídkách zavčas zjistit prozatím skryté onemocnění.