Zdravotní péče - domácí ošetřování

Nemocný pes potřebuje pozornou péči a ošetřování. Po stanovení diagnózy a po předpisu příslušných léčiv veterinární lékař možná povolí, abyste si psa vzali domů, kde se bude uzdravovat a zotavovat. Vaším hlavním úkolem je:

- Připravit psu teplé a čisté místo k odpočinku
- Připravovat chutnou a výživnou stravu
- Kontrolovat zranění a obvazy podle návodu veterinárního lékaře, často vyměňovat podestýlku. Pokud se chce pes venčit, poskytněte mu na vykonání potřeby dost času, aby se nucení neobjevilo uvnitř znovu.

Zahřívání psa

Přesvědčte se, že pes leží v teple a mimo průvan. Přitápění můžete zajistit vhodně a hlavně bezpečně instalovanými infračervenými nebo mléčnými žárovkami, které umístíte do minimální vzdálenosti 60 cm do psa ( o tepelných účincích se přesvědčte tím, že si na psa sáhnete). Účinné jsou také dobře obalené zahřívací láhve.

Krmení nemocného psa

Ztráta chuti k žrádlu je běžným příznakem onemocnění zvířat. Důležité ale je, aby váš pes žral: při zotavování výživu potřebuje. Posaďte se vedle psa na podlahu, nabídněte mu lžičku potravy nebo tekutiny a slovy ho povzbuzujte. Když to nepomůže, krmte ho lžičkou tak, jak ukazuje dolejší obrázek. Výživný hovězí vývar s masem psa psychicky povzbudí a pomůže mu uchovat síly. Na radu veterinárního lékaře přidávejte do vody glukózu nebo speciální vysokoenergetické léky nebo tekutiny. Buďte bez obav, že snad pes pojde hlady,ale pravděpodobně se objeví dehydratace, zvláště měl-li pes průjem nebo zvracel. Přesvědčte se, jestli pije vodu. Jestliže domluva nepomáhá, podávejte vodu lžičkou.

Stravování v nemoci

Pokud veterinární lékař nenařídil speciální dietu, podávejte psu pestrou, chutnou a výživnou potravu zaměřenou na tvorbu tkání. Vybírejte potravu lehce stravitelnou, bohatou na proteiny, jako např:

Tekutiny

- glukóza (dvě kávové lžičky do sklenice vody)
- med
- čistý hovězí vývar
- huspenina
z telecích nožiček
- (teplá) vhodná tekutá potrava, určená nemocným lidem
- psí výživná tekutá dieta.

Potraviny

- bílé ryby, nadrobno rozkrájené nejkvalitnější maso, sýr, vařené vejce maso a ryby vhodné pro dětskou výživu, bramborová kaše, vařená rýže, dětské obilné vločky.

Podávání tablet

Veterinárním lékařem předepsané tabletky nerozdrobujte, bývají uvnitř hořké. Pokud pes není těžce nemocen nebo není obzvlášť apatický, budete k tomu potřebovat pomoc. Podobně jako při krmení lžičkou musí pomocník položit psu paži kolem krku, zdvíhat mu hlavu a druhou rukou přidržovat zadní nohy. Druhý ošetřovatel jednou rukou pevně sevře horní čelist a odhrne pysky nad zuby a dásně, druhá ruka tlačí dolní čelist a zasune tabletku co nejdál na kořen jazyka. Aby se tabletka snadněji polykala, vložte ji psu do tlamy, zalijte ji vodou a potom mu tlamu zavřete,abyste ho přinutili tabletu spolknout. Někteří psi sežerou tabletu jen tehdy,když je trochu potřena máslem ,sýrem nebo jinou chutnou látkou.

KRMENÍ PSA LŽÍCÍ

Když bude potrava chutná a pes klidný, pravděpodobně se vám podaří nakrmit lžící. Ale je to práce pro dva. Bezpečnost především! Po každé lžící nechte psí tlamu trochu pootevřenou, aby mohl potravu polykat.Zvláště opatrní buďte na krátkonosá plemena jako mops, pekingský palácový psík a buldok: mohou kousat a mívají dýchací potíže (Problémy krátkonosých plemen).

1) Pomocník poklekne nalevo od psa, pravou rukou mu pozdvihne hlavu a levou rukou mu podrží tlamu.
2) Krmič tak získá možnost vpravit psu do tlamy z pravé strany lžičku a lék vylít do kapsy vytvořené z pysku a dásní. Při podávání hustší potravy musí pomocník sevření poněkud uvolnit, lehce podrží nos.

VÝROBA ALŽBĚTINSKÉHO LÍMCE

Je to užitečná ochranná pomůcka, která má zabránit,a by se pes škrábal na hlavě nebo v uších, aby tlapami dráždil hlavu nebo oči, aby se ohlížel a olizoval, nebo se kousal do zadních končetin. Můžete si jej zhotovit sami. Vezměte kbelík (z plastu) asi pětilitrový pro malé psy, desítilitrový pro větší psy. Ve speciálních prodejnách je k mání hotový.

1) Horkým nožem odřízněte dno kbelíku, asi 5cm od okraje a s mezerou asi 5cm udělejte otvory
2) Otvory protáhněte 5cm široké obinadlo a mezi každým otvorem udělejte přiměřeně velkou kličku na provlečení obojku.
3) Kličkami provlékněte obojek, nasaďte kbelík psu na hlavu a táhněte obojek jen tolik, aby psa neškrtil.