Zdravotní péče - péče o starší psy

Jakého věku se váš pes dožije, to záleží také mimo jiné na jeho plemeni (maximálně 17 let a to odpovídá asi tak 84 rokům života člověka). Hlavními příznaky stárnutí a vysokého věku psa je šedivění srsti na hlavě (zvláště kolem očí a na tlamě) a hubnutí (ale u některých stárnoucích psů obezita). Všichni psi ztrácejí hmotnost. Nejčastější příčinou jsou jaterní a ledvinové choroby ("vyplavování" bílkovin do moče). Průvodním jevem je stupňující se žíznivost a žravost. Jakmile začne váš pes hubnout, choďte s ním každé 3 až 6 měsíců na veterinární prohlídku. Fyzické stárnutí můžete zpomalit také anabolickými steroidy. Stárnutí bývá někdy způsobeno lehčím průběhem leptospirózy, ale tomu lze zabránit pravidelným každoročním očkováním. Ačkoliv chronická onemocnění ledvin nejsou bolestivá, často se z nich vyvine akutní selhání ledvin nebo jater. Veterinář vám poradí, jak o takového pacienta pečovat.

Vylepšování pokrmů pro starší psy

· Přesvědčte se, že pes dostává dostatečné množství potravy a má chuť k jídlu
· Podávejte lehce stravitelné pokrmy jako např. ryby a drůbež
· Nezapomínejte na důležitost vitaminů
· Dostatek pitné vody má být vždy na dosah
· Přidávejte do žrádla otruby nebo tekutý parafín jako prevenci zácpy
· Přidávejte do potravy tuk (drůbeží sádlo), dodáváte tím starším pohublým psům kalorie - jednu lžičku malým plemenům, čtyři plemenům větším.

Problémy střevního traktu a močového měchýře

Stáří s sebou přináší specifické problémy. Jedním z nich je zácpa, často vyvolaná onemocněním prostaty. Někteří psi přestanou do určité míry ovládat svůj močový měchýř (bývá to způsobeno jeho zánětem). Nádory v konečníku často naruší jeho funkci natolik, že pes přestává ovládat střeva. Pro psa to bývá nejen bolestivé, ale ovlivňuje to nepříznivě i jeho psychiku, neboť psi jsou čistotní. S těmito těžkostmi se nesmiřuje - všechny neduhy lze léčit poměrně úspěšně.

Péče o zuby

Pokud máte pochybnosti o zdravotním stavu chrupu svého psa, nezapomeňte se o tom zmínit veterináři při některé běžné prohlídce. Tvorbě zubního kamene u mladších psů zabraňuje pravidelné čištění zubů zubní kartáčkem a žvýkání různých předmětů. Ale starší psi už nedokážou kousat kosti, a proto jim zuby čistěte zubním kartáčkem alespoň jednou či dvakrát týdně. Přesto se zubní kámen může tvořit a opak jeho odstranění svěřte veterináři, učiní tak odborně a s použitím anestetika.

Onemocnění očí a uší

Starším psům se zhoršuje zrak i sluch. Pes se tomu přizpůsobuje tím, že zpomaluje svůj životní styl. Zacházejte s ním ohleduplně, nelekejte ho nadměrným hlukem - přesvědčujte se, jestli vás vidí, když jdete například zapnout některý z elektrických spotřebičů. Couváte.li s vozem, podívejte se pozorně dozadu za vůz.

Onemocnění kostí a kloubů

Celkově snížená pohyblivost některých kloubů se nazývá artritis. Často to bývá otázka obezity nebo problém velkým plemen. Úplné vyléčení není možné, ale veterinář může předepsat léky na zmírnění bolesti a to samo o sobě už psu ulehčuje život.